Przejdź do treści

Tak, istnieją procedury medyczne, które pozwalają na wszczepienie elektrod lub chipów w mózg w celu monitorowania lub stymulowania jego aktywności. Jednym z przykładów jest już wspomniana metoda DBS, w której elektrody są wszczepiane w struktury głębokie mózgu. Innym przykładem jest metoda elektroencefalografii (EEG), która wykorzystuje elektrody umieszczone na skórze głowy do monitorowania aktywności elektrycznej mózgu.

Istnieją również badania nad bezprzewodowym monitorowaniem aktywności mózgu za pomocą implantowanych urządzeń, takich jak chipy, które umieszczone są bezpośrednio w mózgu. Jednakże, takie procedury są stosowane tylko w skrajnych przypadkach i zawsze wykonywane są przez doświadczonych lekarzy specjalizujących się w neurochirurgii.

Łukasz Olszewski

Na co dzień korzystam z miarki, linijki, nożyczek, pędzla, ale ... w chmurze. Pakiet Adobe, Sharepoint, WordPress, Unity, Tableau to codzienność. Projektuję grafiki i infografiki. Tworzę, aktualizuję witryny internetowe i newslettery. Montuję filmy, tworzę animacje. W wolnej chwili buduję interaktywne aplikacje. Rozwijam się w VR i AR. Prywatnie ojciec wspaniałego syna, latem pływam na SUP, zimą korzystam z nart. W międzyczasie projektuję i współtworzę ogród.