Przejdź do treści

Odszyfrowanie ludzkiego kodu DNA jest już możliwe, a pierwsza wersja ludzkiego genomu została ukończona w 2003 roku dzięki projektowi Human Genome Project. Jednakże, rozszyfrowanie całego kodu DNA człowieka to jedno z największych wyzwań naukowych i wymaga znacznej ilości czasu, zasobów i współpracy między naukowcami z różnych dziedzin.

Sztuczna inteligencja (SI) już teraz znajduje zastosowanie w badaniach genetycznych, gdzie pomaga w analizie i przetwarzaniu ogromnej ilości danych związanych z kodem DNA. Algorytmy SI mogą pomóc w identyfikowaniu sekwencji genetycznych związanych z chorobami genetycznymi i opracowaniu bardziej skutecznych terapii.

Jednakże, odszyfrowanie całego kodu DNA człowieka to bardzo złożone zadanie i wymaga ciągłego postępu w dziedzinie biologii, genetyki, bioinformatyki i sztucznej inteligencji. Wymaga to również znacznych nakładów finansowych i wykorzystania najnowszych technologii i narzędzi badawczych. Nie jest możliwe dokładne określenie kiedy sztuczna inteligencja będzie w stanie całkowicie odszyfrować ludzki kod DNA. Jednakże, już teraz istnieją liczne projekty i badania naukowe, które skupiają się na tej tematyce i pomagają w dalszym postępie w tej dziedzinie.

Łukasz Olszewski

Na co dzień korzystam z miarki, linijki, nożyczek, pędzla, ale ... w chmurze. Pakiet Adobe, Sharepoint, WordPress, Unity, Tableau to codzienność. Projektuję grafiki i infografiki. Tworzę, aktualizuję witryny internetowe i newslettery. Montuję filmy, tworzę animacje. W wolnej chwili buduję interaktywne aplikacje. Rozwijam się w VR i AR. Prywatnie ojciec wspaniałego syna, latem pływam na SUP, zimą korzystam z nart. W międzyczasie projektuję i współtworzę ogród.