Wczoraj firma Atlas VPN zapewniająca bezpieczne i anonimowe połączenie internetowe opublikowała raport, z którego wynika m.in., że ryzyko śmierci u użytkowników internetu w wieku 50 lat i starszych jest o 33 proc. niższe w porównaniu z osobami niekorzystającymi z internetu.
“Dozwolone od lat 18”
Powstało dużo artykułów i badań o negatywnych skutkach nadużywania internetu przez dzieci i młodzież. Internet ułatwia codzienne życie nastolatków. Może być także źródłem dodatkowych bodźców, ale…
Z badania przeprowadzonego na zlecenie EY Polska przez Kantar Public wśród osób w wieku 10-17 lat z 18 maj 2023, wynika m.in., że rodzice często nie wiedzą, co ich dzieci robią w internecie, a nastolatkowie nie są do końca świadomi wirtualnych zagrożeń. Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest przesiadywanie wielu godzin przed ekranem. W tygodniu minimum 4 godziny dziennie surfuje w sieci 34 proc. nastolatków. W weekendy odsetek ten wzrasta do 60 procent, a dodatkowo prawie 20% badanych spędza online ponad 8 godzin. Tu warto zapoznać się z tym badaniem “Młodzi w internecie – bez kontroli, bez ograniczeń, bez świadomości zagrożeń” oraz z raportem “Problematyczne używanie internetu przez młodzież” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę opublikowanym na stronie rządowej.
Dlatego warto zadbać o wiedzę jak unikać zagrożeń, dbać o bezpieczeństwo i zdrowe nawyki cyfrowe wśród dzieci i młodzieży. Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie Fundacji Orange, na której można znaleźć strefę wiedzy i programy jakie Fundacja realizuje w tym zakresie.
Dlaczego internet po 50-ce
Wracając do badania Atlas VPN, które sprowokowało wpis i potwierdza to o czym pisaliśmy już na naszym blogu, czyli jak aktywność fizyczna i umysłowa wśród osób starszych może pozytywnie wpływać na ich zdrowie.
W badaniu poddano analizie osoby dorosłe w wieku powyżej 50. roku życia z Chin, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Europy. Naukowcy porównali użytkowników internetu z osobami niekorzystającymi z internetu, aby sprawdzić, czy korzystanie z internetu wiąże się z niższym ryzykiem śmierci lub zachorowania na cukrzycę, udar mózgu w ciągu 10 lat.
Obserwowanie własnych objawów może pozwolić na szybszą identyfikację sygnałów ostrzegawczych. Łączność cyfrowa wydaje się również rozładowywać stres, co jest niezbędne. Przewlekły stres koreluje biologicznie z większym ryzykiem udaru. Już samo nawiązywanie nowych kontaktów społecznych i utrzymywanie istniejących za pośrednictwem internetu zmniejsza izolację społeczną i objawy depresji. Ryzyko udaru mózgu u osób starszych korzystających z internetu jest o 19 proc. niższe w porównaniu z osobami, które tego nie robią. Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ wiąże się również z o 17 proc. niższym ryzykiem cukrzycy.
Jak to wygląda w różnych regionach świata pokazuje grafika.
Komunikacja z bliskimi, łatwy dostęp do informacji, rozwój umiejętności czy rozrywka i edukacja to pozytywne strony korzystania z internetu. Ryzyka o jakich warto pamiętać, to oszustwa internetowe i izolacja społeczna. Czyli, co za dużo to niezdrowo.
Należy pamiętać, że kluczowe dla zdrowego starzenia się jest utrzymanie zdrowego stylu życia, a korzystanie z Internetu to tylko jedno z potencjalnych narzędzi wspomagających ten proces. Regularne korzystanie z technologii i Internetu może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych, co z kolei może wpływać na ogólną kondycję zdrowotną.
Im więcej wiedzy i świadomości, co jak i gdzie, tym bezpieczniej i zdrowiej, niezależnie od wieku w jakim korzystamy z internetu. W razie pytań, skierujmy je do specjalistów i poszukujmy wiarygodnych informacji.
Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.