Zgodnie z wynikami badań, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem dr Jerri Edwards ustalili, iż rodzaj treningu mózgu jest decydujący w kwestii jego przydatności w walce z chorobą Alzheimera i innymi ograniczeniami funkcji poznawczych.
Zastosowali oni metodę badawczą pod nazwą “speed processing”, czyli “szybkie przetwarzanie”, której celem jest poprawienie prędkości i dokładności przetwarzania umysłowego u osoby badanej.
Inna nazwa tej metody, z którą można spotkać się w literaturze, to “double decision” i jest objęta licencją w USA.
Metodologia
Trening szybkości był skupiony na komputerowych, wzrokowo-percepcyjnych ćwiczeniach mających na celu zwiększenie ilości i złożoności szybko przetwarzanych informacji-obrazów.
Ćwiczenia wyglądały następująco: osoba badana widziała w centrum monitora np samochód oraz jednocześnie inny obiekt np inny pojazd na krawędzi pola widzenia. W każdym kolejnym ćwiczeniu stopień trudności wzrastał, ponieważ obiekt peryferyjny był coraz trudniejszy do rozróżnienia i jednocześnie otoczony coraz większą liczbą innych obiektów. A mimo to osoba badana była w stanie coraz szybciej zlokalizować znajdujące się peryferyjne obiekty w kolejnych etapach treningu.
Trening mózgu – wnioski badaczy
Ci, którzy zastosowali trening mózgu metodą szybkiego przetwarzania u swoich pacjentów i ocenili u nich:
1. poprawę koncentracji uwagi,
2. zmniejszenie objawów depresyjnych,
3. poprawę w wykonywaniu codziennych czynności, także podczas jazdy samochodem.
4. obniżenie ryzyka demencji prawie o połowę w ciągu 10 lat, niż w grupie kontrolnej Dr Edwards jest przekonana, iż pewne rodzaje treningu mózgu są skuteczne, a inne nie działają, np rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, choć to przyjemna rozrywka poznawcza, ale nie wnosząca wiele do sprawności umysłowej.
Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.