Z artykułu w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” wiadomo, iż współwystępowanie genu BIN-1 i wysokiego ciśnienia tętniczego krwi zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w większym stopniu u mężczyzn niż u kobiet.
Analiza czynników ryzyka choroby Alzheimera
Naukowcy z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie analizowali za pomocą narzędzi neuroinformatycznych dane przebadanych 623 osób w wieku od 53 do 97 lat.
Analizowano dwa znane czynniki ryzyka choroby Alzheimera; obecność genu BIN-1, który odpowiada za gromadzenie się w mózgu neurotoksycznego białka tau oraz wartość ciśnienie tętniczego krwi, a dokładniej ocieniano różnicę pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym. Poprzez badanie neuropsychologiczne oceniono występowanie wczesnych objawów choroby, jakim są zaburzenia pamięci epizodycznej, tj. dotyczącej zdarzeń w konkretnym nieodległym odcinku czasowym, np. czy pamięta pan/pani, co robił/a wczoraj wieczorem.
Wyniki badań przeanalizowano w zależności do płci pacjentów
Wnioski
- Stwierdzono, iż u wszystkich uczestników badania wysokie ciśnienie tętnicze zwiększało ryzyko problemów z pamięcią.
- Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u pacjenta posiadającego wariant BIN-1 nie chroniło przed pogorszeniem funkcji poznawczych.
- Wysokie wartości ciśnienia tętniczego ze współwystępowaniem obecność genu wariantu BIN-1 w znacznym stopniu zwiększało ryzyko rozwoju choroby Alzheimera u mężczyzn niż u kobiet.
Wniosek ten zaskoczył badaczy, gdyż to u kobiet choroba Alzheimera diagnozowana jest częściej. A to dlatego, iż kobiety żyją dłużej, poza tym należy rozważyć wpływ innych czynników, które prowadzą do zaburzeń funkcji poznawczych u kobiet, tych o podłożu neurobiologicznym i hormonalnym.
Przedstawione wnioski są istotne z punktu widzenia diagnozowania i leczenia choroby Alzheimera. Zgodnie z autorem badań dr Roger Dixon’em należy przypomnieć, iż “choroba Alzheimera rozpoczyna się o wiele wcześniej, niż jesteśmy w stanie ją wykryć w testach neuropsychologicznych czy badaniach neuroobrazowania. Zmiany w mózgu pojawiają się nie pięć, ale nawet 20 lat wcześniej. Należy analizować profile ryzyka, aby móc zidentyfikować najbardziej narażone osoby. Gdy wystąpią objawy, niewiele można już zrobić poza łagodzeniem niektórych z objawów”.
Świętujmy dzień 08.03.2023 roku
Dziewczyny i kobiety, życzmy sobie dużo zdrowia, unikajmy zaburzeń pamięci epizodycznej pamiętając o piciu płynów, długim odpoczynku nocnym, diecie z dużą ilością warzyw i owoców, ruszajmy się: spacery, bieg aby przyśpieszyć tętno do 100/min i trenujmy mózg stosując metodę szybkiego przetwarzania. Niech moc będzie z Nami.
Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.